+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Şiir Kitabı Çıkarmak-Şiir Kitabı Bastırmak-Şiir KitabıYayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPYARDIM KONULARIÜYE GİRİŞİİLETİŞİM

Şiir kitabı çıkarırken izleyeceğim adımlar nelerdir?

Şiir kitabı çıkarırken izleyeceğim adımlar nelerdir?

Bu yazımız kitabını bizim yayınevimiz aracılığıyla çıkarmayı düşünenler için kaleme alınmıştır. Yayınevi olarak kitabınızın bize gönderilmesinden satış ve dağıtımına kadar olan tüm süreci 16 adımda yönetiyoruz. Türkiye`de tüm işlemlerin dijital olarak yazar sunulduğu tek yayınevi yazılımımızla tüm süreci cep telefonunuzla istediğiniz yerden yönetebilirsiniz.

Şiir Kitabı Basımı 1. Adım: Değerlendirme

Bu adımda dosyanızı sisteme yüklersiniz. Şiir kitabı basımı için sisteme yüklediğiniz dosyanız iki adımda değerlendirilir.

 • Genel İçerik Değerlendirmesi: Editörlerimiz dosyanın hacmine bağlı olarak belirli bölümleri ele alarak inceleyerek bir değerlendirme yapacaklardır. Bu değerlendirme olumsuz ise dosyanızın revize edilmesi yönünde size bilgi verilerek işlem sonlandırılacak, olumlu ise ikinci değerlendirme adımına geçilecektir.
 • Fiyat Değerlendirmesi: İçerik olarak baskıya uygun görülen dosyanız için sistemimiz fiyat değerlendirmesinde bulunacaktır. Yapılan değerlendirme size SMS ve E-posta  olarak bildirilecektir. Sayın yazarımız, tüm bu değerlendirme süreci en fazla iki iş günü içerisinde yapılmaktadır. Bu aşamada dosyanızın değerlendirme sonucunu beklemelisiniz.

 Şiir Kitabı Basımı 2. Adım: Bilgilendirme

Şiir kitabı basımı için sisteme yüklediğiniz dosyanız olumlu değerlendirildiğinde bu aşamaya geçersiniz. Bu aşamada size sunduğumuz maliyet dışında hiçbir zaman ek bir ödeme talep edilmez. Sözleşmeyi imzalayana kadar işlemler resmi olarak geçerli olmadığından Sonraki Adıma Geç tercihini işaretleyerek diğer bölümleri ve Sözleşmemizi görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmetin içeriğinde yazarın en az maliyet ödeyeceği bir yol izlenmiştir. Yazar kitabın baskı aşamasına kadar olan maliyetleri ödeyerek minimum şekilde maliyete katılmış olur, yayınevi ise baskıyı ücretsiz yapar. Bin adete kadar olan kitap satışları ile yayınevi kendi maliyetini çıkarırken, bin adet satıştan sonraki her kitap satışı için yazara Türkiye'deki en yüksek telif oranı olan %50 ile ödeme yapmaya başlar.

Şiir Kitabı Basımı 3. Adım: Profil Bilgileri

Bu aşamada sizden Kültür Bakanlığı yazar kaydı, kitabınıza ait ISBN numarası, bandrol alımı ve dosyanızın kitaplaştırma sürecinde ihtiyaç duyulan bilgiler istenmektedir. Lütfen bilgileri hatasız ve eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun. Aşağıda resmi ve ticari işlemler için mecburen gerek duyduğumuz bilgiler açıklanmıştır.

 • Kimlik Bilgileriniz: Bu bilgiler Kültür Bakanlığına yazar kaydınız, Telif Hakları Müdürlüğünden kitabınıza ait ISBN alımı, Yayıncılar Federasyonundan kitaplarınıza  bandrol alımı ve Sözleşme metnini hazırlamak için mecburen gerek duyduğumuz bilgilerdir. Bilgilerde eksiklik olması durumunda sistemler e-devlet tabanından kontrollerini otomatik olarak yapmakta ve işlemler gerçekleşmemektedir.
 • Adres Bilgileriniz: Baskı öncesi sözleşmelerin, baskı sonrası kitapların ve faturanızın size ulaştırılması için gerekmektedir.
 • İletişim Bilgileriniz: Kitabınız hakkında yapılan tüm işlemlerde (editasyon, dizgi, kapak tasarımı) size bilgi vermek ve onayınızı alabilmek için gerekmektedir.
 • Banka Hesap Bilgileriniz: Telif kazançlarının size aktarılması için gerekmektedir.

Sitemiz SSL güvenlik sertifikasıyla donatılmıştır, site ve sunucu olarak özel ve sadece kendimize ait yazılım kullanmakta ve tüm işlemler yüksek güvenlikle şifrelenmektedir. Girdiğiniz bilgiler güven altında tutulmaktadır.

Şiir Kitabı Basımı 4. Adım: Dokümanlar

Bu aşamada şiir kitabınızı oluşturabilmemiz için gereken ek dokümanları girmeniz beklenmektedir. Eğer önsöz, ithaf, sonsöz gibi kitabınızda kullanmak istediğiniz bölümler var ise ve bunları daha önce sisteme yüklediğiniz dosya içerisine dahil ettiyseniz buraya eklemenize gerek yoktur. Bu sayfadaki dokümanlardan Kitap Türü, Arka Kapak Yazısı ve Kapak Görseli dışındakilerden hiçbiri mecburi değildir. 

 • Kitap Türü: Kitap türünü seçin. Emin değilseniz veya karasız kaldıysanız Diğer olarak işaretleyiniz. 
 • Arka Kapak Yazısı: Kitabınızın arka kapağında kapak tasarımı aşamasında kullanılacaktır.
 • Kapak Görseli veya Linki: Kitap kapak tasarımında çalışmamızı istediğiniz görselinizi yükleyin. Yüklediğiniz görselin telif hakkının size ait olduğunu kabul etmiş olursunuz. Eğer bunda tereddüdünüz var ise https://tr.depositphotos.com/ adresinden 60 milyon görsel arasından seçim yaparak bağlantı linkini veya görsel numarasını buraya yazınız. Yayınevimiz seçtiğiniz görselin telif ücretini satın alacaktır. Size herhangi bir ek ücret yansıtılmayacaktır.

Şiir Kitabı Basımı 5. Adım: Sözleşme

Bu aşamada şiir kitabınızın basımı için oluşturulan sözleşmeyi görürsünüz. Sözleşmeyi okuduktan sonra onaylıyorum seçeneğiyle bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Buradaki onaylama sanal bir onaylamadır. Burada onayladığınız sözleşme firmamız tarafından kaşeli iki nüsha olarak kargo ile tarafınıza gönderilecek ve imzaladığınız bir nüshasını bize geri göndermeniz istenecektir. Ödeme yapmış olsanız dahi işlemlerin başlaması için imzalı sözleşmenin bize ulaştırılması gerekmektedir.

Dolayısıyla sözleşmeler size ulaşmadan ve imzanızı atmadan hiçbir hükümlülüğünüz yoktur ve projeden vazgeçme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca imzaladığınız sözleşme yayınevimizde sizinle ilgili her kayıtta olduğu gibi sistemde yedeklenecek ve Sözleşmeler sekmesine kaydedilecektir. Sizdeki nüshayı kaybetseniz dahi buradan istediğiniz anda sözleşmenize ulaşabileceksiniz.

Şiir Kitabı Basımı 6. Adım: Ödeme

Ödeme sayfasında iki ödeme açıklaması görürsünüz.

 • Birincisi: Hizmetin Başlaması İçin Ödemeniz Minimum Tutar: Burada belirtilen ödeme yapıldığında işlemleriniz başlayacaktır. Yani işlemlerin başlaması için tüm ödemeyi yapmanıza gerek yoktur.
 • İkincisi: Toplam Ödemeniz Gereken Tutar: Minimum tutarı ödedikten sonra kitabınızın tüm işlemleri baskı aşamasına kadar tamamlanacaktır. Baskı aşamasında ise burada yazan ödemenin tamamlanması beklenmektedir.

Ödemenizin bir kısmını kredi kartı, bir kısmını ise EFT/Havale yöntemiyle parça parça yapabilirsiniz. Aşağıda görülen Kredi Kartı sekmesinden kartla ödeme yapabilirsiniz. Banka EFT/Havale sekmesi ise havale yaptıktan sonra ödemeyi bize bildirmeniz için kullanılmaktadır. EFT/Havale seçeneğini banka şubenizden, internet bankacılığından veya ATM'lerden gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz muhasebe departmanımız tarafından gün içinde onaylanacak ve kitabınızın fiili çalışmaları başlar.

Şiir Kitabı Basımı 7. Adım: ISBN ve Bandrol Alımı

Ödeme aşamasından sonra, imzalı sözleşmenizin bize ulaşmasından sonra bir iş günü içerisinde Kültür Bakanlığına yazar kaydınız yapılarak kitabınız için ISBN sertifikası talep edilir. ISBN sertifikası aynı iş günü içinde yayınevimize çevrimiçi olarak bildirilmektedir. Bu aşamada ISBN sertifikasının atanmasını beklemelisiniz. Kitabınıza atanan ISBN sertifikasını sisteme girdiğimiz anda editasyon işlemleri başlar.

Şiir Kitabı Basımı 8. Adım: Editasyon

Bu aşamada editörümüz yaptığınız hataları tespit eder bunları düzeltir ve bu düzeltmeleri kırmızıyla işaretler. Böylece hatalarınızın neler olduğunu ve editörümüzün nerelerde değişiklik yaptığını kolayca görebilirsiniz. Editörümüz dosyanız üzerindeki çalışmayı tamamladığında sistemde kayıtlı telefon numaranıza ve e-posta adresinize mesaj göndererek sizi bilgilendiririz. Siz de bu işlem sonrasında sisteme girerek editasyon işlemi biten dosyanızı inceleyerek onay verebilir veya revize talebinde bulunabilirsiniz. Kitabınızın editasyon işlemi dosyanızın hacmine bağlı olarak 1 ile 15 gün kadar sürebilir.

Editörümüz projenizin editasyon çalışmasını tamamladığında işlemin bittiğine dair bir SMS mesaj ve e-posta alırsınız. Bu durumda;

 • Dosyada yapılan değişiklikler kırmızı renkle işaretlenmiştir bu değişiklikleri incelersiniz.
 • Eğer dosyadaki değişiklikleri uygun görmüyorsanız, uygun görmediğiniz yerleri not alarak sistem üzerinden mesajla editörümüze bildirirsiniz.
 • Editör uygun görmediğiniz yerler üzerinde yeniden çalışarak dosyayı sisteme yükler.
 • Dosyadaki değişiklikleri uygun gördüğünüzde sistem üzerinden ONAY verirsiniz. Onayınıza müteakip ikinci bir editasyon işlemi olan Son Okuma işlemi başlar.

Şiir Kitabı Basımı 9. Adım: Son Okuma

Son okuma editörümüz daha önceki editörümüzün düzeltmelerini inceler ve bu düzeltmelere itirazı varsa bunları sizinle paylaşır. Son okuma editörümüz dosyanız üzerindeki çalışmayı tamamladığında sistemde kayıtlı telefon numaranıza ve e-posta adresinize mesaj göndererek sizi bilgilendiririz. Siz de bu işlem sonrasında sisteme girerek son okuma işlemi biten dosyanızı inceleyerek onay verebilir veya revize talebinde bulunabilirsiniz. Kitabınızın son okuma işlemi dosyanızın hacmine bağlı olarak 1 ile 3 gün kadar sürebilir.

Son okumacımız çalışmasını tamamladığında bir SMS mesajı ve e-posta alırsınız. Bu durumda;

 • Dosyada yapılan değişiklikler mavi renkle işaretlenmiştir bu değişiklikleri incelersiniz.
 • Eğer dosyadaki değişiklikleri uygun görmüyorsanız, uygun görmediğiniz yerleri not alarak sistem üzerinden mesajla son okumacımıza bildirirsiniz.
 • Son okumacımız uygun görmediğiniz yerler üzerinde yeniden çalışarak dosyayı sisteme yükler.
 • Dosyadaki değişiklikleri uygun gördüğünüzde sistem üzerinden ONAY verirsiniz. Onayınıza müteakip dosyanızın dizgi (kitabınızın iç sayfalarının hazırlanması) işlemi başlar.

Şiir Kitabı Basımı 10. Adım: Mizanpaj

Dizgicimiz dosyanız üzerindeki çalışmayı tamamladığında sistemde kayıtlı telefon numaranıza ve e-posta adresinize mesaj göndererek sizi bilgilendiririz. Siz de bu işlem sonrasında sisteme girerek dizgi işlemi biten dosyanızı inceleyerek onay verebilir veya revize talebinde bulunabilirsiniz. Kitabınızın dizgi işlemi dosyanızın hacmine bağlı olarak 1 ile 3 gün kadar sürebilir.

Dizgicimiz çalışmasını tamamladığında bir SMS mesajı ve e-posta alırsınız. Bu durumda;

 • Eğer dizgi çalışmasında değişiklik talebiniz var ise ilgili yerleri sayfa numarasıyla not alarak sistem üzerinden mesajla dizgicimize bildirirsiniz.
 • Dizgicimiz talepleriniz üzerinde yeniden çalışarak dosyayı sisteme yükler.
 • Dosyadaki değişiklikleri uygun gördüğünüzde sistem üzerinden ONAY verirsiniz. Onayınıza müteakip dosyanızın kapak tasarımı işlemi başlar.

Şiir Kitabı Basımı 11. Adım: Kapak Tasarımı

Grafikerimiz dosyanız üzerindeki çalışmayı tamamladığında sistemde kayıtlı telefon numaranıza ve e-posta adresinize mesaj göndererek sizi bilgilendiririz. Siz de bu işlem sonrasında sisteme girerek kapak tasarım işlemi biten dosyanızı inceleyerek onay verebilir veya revize talebinde bulunabilirsiniz. Kitabınızın kapak tasarım işlemi 1 ile 3 gün kadar sürer.

Grafikerimiz çalışmasını tamamladığında bir SMS mesajı ve e-posta alırsınız. Bu durumda;

 • Eğer kapak çalışmasında değişiklik talebiniz var ise ilgili yerleri not alarak sistem üzerinden mesajla grafikerimize bildirirsiniz.
 • Grafikerimiz talepleriniz üzerinde yeniden çalışarak dosyayı sisteme yükler.
 • Dosyadaki değişiklikleri uygun gördüğünüzde sistem üzerinden ONAY verirsiniz. Onayınıza müteakip dosyanızın baskı işlemi başlar.

Şiir Kitabı Basımı 12. Adım: Şiir Kitabının Basımı

Kitaplarınızın baskı işlemi bittikten sonra sistemimizde kayıtlı numaralı telefonunuza göndereceğimiz SMS ile bilgilendirilirsiniz. Kitaplar baskıdan geldikten en geç üç iş günü içerisinde sözleşmede belirtmiş olduğunuz sayıda sistemdeki kayıtlı adresinize kargolanır.

Şiir Kitabı Basımı 13. Adım: Dağıtım

Kitabınız baskıdan geldiğinde tanıtım bültenini kitap dağıtım firmalarına göndeririz. Böylece kitaplarınız kitap satışı yapan tüm internet sitelerinde ve kitap mağazalarının veri tabanlarında yayınlanmaya başlar. Kitap dağıtım firmalarının kitapları stoklarına girmesi 2-8 gün arası sürmektedir.

Şiir Kitabı Basımı 14. Adım: Satış

Bu aşamada şiir kitabınızın baskı işleri tamamlanmıştır. Artık satışları takip edebilirsiniz.

Şiir Kitabı Basımı 15. Adım: Yüklenen Dosyalar Sekmesi

Bu sekmede şiir kitabınızın basım sürecinde yüklenen tüm dosyalarınızı görebilirsiniz. Editörün çalıştığı dosya, son okuma dosyanız, dizgi dosyanız, kapak tasarımınız, baskıya giren dosyalarınız, sözleşmeleriniz, bandrol evraklarınız. Kısacası yayınevimiz şiir kitabınızın basımı işleminde hangi dosyalar üzerinde çalıştıysa hepsini görebilir ve indirebilirsiniz. Mesela sözleşmenizi kaybettiniz diyelim buradan anında indirebilirsiniz. Yayınevimiz kitap basım sürecinde her işlemi şeffaf yapmaktadır. Bu sebeple birçok yayınevinde kitabınıza kaç adet bandrol alındığından haberiniz bile olmazken burada resmi evrakla takip edebilirsiniz.

Şiir Kitabı Basımı 16. Adım: Satış Raporları

Bu sekmede kitabınızın hangi gün nereye kaç adet satıldığını anlık olarak görürsünüz. Satış raporları fatura sistemimize entegredir. Bu sebeple fatura kesildiği anda satışlarınızı anlık takip edebilirsiniz.

---

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%