+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Şiir Kitabı Çıkarmak-Şiir Kitabı Bastırmak-Şiir KitabıYayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPFİYAT HESAPLAYARDIM KONULARIİLETİŞİM

Ücretsiz kitap basımı mümkün mü?

Ücretsiz kitap basımı mümkün mü?

Daha önce Şiir Kitabından Para Kazanılır mı? başlıklı yazımızda Türkiye`deki kitap okunma ve satın alınma oranlarına değinmiştik. Eğitim kitapları haricindeki kitapların satın alınması tüm kitaplara göre %8`lik bir dilimi kapsamaktadır. Bu yüzde sekizlik dilimin tamamının  %4`ü yani tüm kitaplara oranladığımızda binde 3,2`si şiir kitaplarına düşmektedir. Çok daha basit şekilde söyleyecek olursak satın alınan her bin kitaptan yalnızca üç tanesi şiir kitabıdır. Elbette şiir kitaplarının satışlarının azalmasında sosyal medya ve internet kullanımının büyük bir payı vardır. Çünkü diğer uzun metinlere göre şiirlere ulaşmak ve aradığını bulmak sanal dünyada daha kolaydır. Bu sebeple sanal dünyada şiirin diğer yazın türlerine göre daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu popülaritenin şiir kitaplarının satışlarına ters etkisi de ortadadır.

Kitap her ne kadar entelektüel ve sanatsal bir obje olsa da her hâlükârda ticari bir metadır. Ticari bir metanın para kazandırması ise satışıyla mümkündür. Satış bir tüketiciye olan arz işlemidir. Bu noktada tüketici şiir okuyucusudur. Şiir okuyucularının şiir kitaplarına olan talebi, şiir kitaplarının arzını belirlemektedir.

Dolayısıyla şairlerin şiir kitaplarını ücretsiz çıkarabilmeleri yayınevlerinin şiir kitaplarından para kazanmasıyla mümkündür. Yayınevlerinin şiir kitabından para kazanması ise şiir kitaplarının yüksek satışına bağlıdır. Ve gerçekçi olmak gerekirse birçok şiir kitabı düşük satış rakamlarında kalmaktadır.

Eğer belirli bir olur kitlesine ulaşmışsanız ve takipçileriniz var ise ücretsiz şiir kitabı çıkarabilirsiniz. Bunun çok kaba ama genel bir söylemi şu olabilir, eğer bir yayınevi size ulaşıyorsa şiir kitabınızı ücretsiz baskıya alacaktır, eğer siz bir yayınevine ulaşıyorsanız şiir kitabınızı ücretsiz bastırmak pek mümkün değildir.

Şiirin önümüzdeki yıllarda kitleler tarafından daha da önemseneceğini umut ederek ücretsiz şiir kitabı çıkarma bahsini biraz buruk bir şekilde burada sonlandırmış oluyoruz. Bu karamsar tablonun şairlerin kalemlerinin motivasyonunu kırmamasını diliyoruz.

Halihazırda ülkemizdeki en ucuz şiir kitabı basımı seçeneği ve en yüksek telif oranını buradan inceleyebilirsiniz.

---

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%