+90 549 654 72 54 +90 549 654 72 54 kitap@matbumedya.com
Şiir Kitabı Çıkarmak-Şiir Kitabı Bastırmak-Şiir KitabıYayımlamak
ARA
SEPETİM
KİTAPLARIMIZYAZARLARIMIZBAŞVURU YAPYARDIM KONULARIÜYE GİRİŞİİLETİŞİM

Şiir kitabı basımı için yayınevine dosyanızı nasıl göndermelisiniz?

Şiir kitabı basımı için yayınevine dosyanızı nasıl göndermelisiniz?

Birçok şair şiir kitabı basımı için şiir dosyasını yayınevlerine göndermeden önce nasıl bir hazırlık yapması gerektiğini sormaktadır. Burada önemli olan yayınevinin şiir dosyanızı en kolay değerlendirebileceği ve işleyeceği şekilde hazırlamaktır.

Şiirlerinizi kesinlikle Word programında hazırlamalısınız. Neden şiirlerinizi Word programında hazırlamalısınız?

 • Word programı dünya üzerinde en çok kullanılan metin programıdır. Bu şekliyle gönderdiğiniz şiirler kolaylıkla açılır ve okunur olur. Mesela şiir dosyanızı Open Office formatında gönderdiniz diyelim. Bu program gönderdiğiniz yayınevinde olmayabilir ve şiir dosyanız açılmayabilir.
 • Word programı metin üzerinde değişiklik yapmaya müsaade eder. Bazı şairler dosyaları pdf gibi formatlarda hazırlayarak göndermektedir. Bu şekilde gönderilen dosyaların üzerinde değişiklik yapılamayacağı için dosyanız üzerinde çalışan editör size hatalarınızı işaretleyerek gösteremez.
 • Word programı otomatik sözcük sayma gibi özellikleriyle metin üzerindeki çalışmalarda büyük esneklik sağlar.
 1. Şiirlerinizi ayrı ayrı değil tek bir Word dosyasına kaydetmelisiniz.
 2. Her yeni şiiriniz yeni bir sayfadan başlamalı. Her şiirin başlığı koyu (bold) yazılmalıdır. Yeni bir şiire geçtiğinizde yeni bir sayfaya geçerek bu yeni şiirin başlığı yine koyu (bold) yazılmalıdır. Bu şekilde yayınevinde dosyanızla ilgilenen çalışanlar şiirlerinizin nerede başlayıp bittiğini anlarlar.
 3. Asla Word programında dizgi yapmamalısınız. Bazı şairler Word formatında gönderdiği dosyada baskıya girecek gibi şekil tasarımları yapmaktadır. Bu hem yayınevinin işini zorlaştırmakta hem de gerek olmayan bir iştir. Çünkü yayınevi editasyon işlemlerinden sonra dizgi için başka programlar kullanmakta dolayısıyla Word programında yaptığınız dizginin hiçbir önemi kalmamaktadır. Kaldı ki Word programındaki sayfa ölçüsüyle kitap sayfa ölçüsü aynı olmadığından zaten hazırladığınız dizginin hiçbir hükmü kalmayacaktır.
 4. Şiirlerinizin kitapta hangi sırayla yayınlanmasını istiyorsanız hazırladığınız Word dosyasında da bu sıraya göre dizilmelidir. Eğer içindekiler sayfası olmasını da istiyorsanız bu sıraya göre şiirlerinizin başlıklarını ilk sayfaya yazın ama sayfa numarası eklemeyin. Çünkü sayfa numarası dizgiden sonra kesinleşecektir.
 5. Word dosyasında kenarlık, kapak çerçeve gibi herhangi bir tasarıma girişmeyin. Olabildiğince sade şekilde şiirlerinizi yayın sırasına göre her yeni sayfada bir şiir başlayacak şekilde yayınlanmasını istediğiniz sıralamayla gönderin.
 6. Şiir dosyanızda mümkünse hep aynı font ve format kullanın. Şiirleriniz dizgiye girerken Word programındaki şiirlerinizin fontları ve puntoları kullanılmayacaktır fakat bu şekilde bir hazırlık dosyanız üzerinde çalışan editör ve redaktörlere kolaylık sağlar. Bizim tavsiyemiz Times News Roman font ve 12 punto`dur.
 7. Eğer kitabınızda önsöz, teşekkür veya biyografi olmasını arzu ediyorsanız bunları da kitapta hangi sırada ve nerede olmasını istiyorsanız Word dosyasında da oraya yerleştirin.
 8. Şiir dosyanızla ilgili özel notlarınız varsa bunu şiirlerinizin olduğu Word dosyasına değil de ayrı bir Word dosyasına Notlar başlığıyla gönderin. Çünkü bu alınan notlar şiirin bir parçası gibi düşünülerek dosyanın içerisinde kalabilir ve baskıya kadar gözden kaçarak şiirlerin arasında notların da basıldığı kitaplara rastlamak mümkündür. Bu hataya düşmemek için şiir dosyanızda sadece yayına girecek metinler olmalı, ayrıca belirtmeniz gereken notlar varsa bunlar başka bir dosyada gönderilmelidir.
 9. Şiir dosyanızla ilgili özel notlarınız varsa bunu şiirlerinizin olduğu Word dosyasına değil de ayrı bir Word dosyasına Notlar başlığıyla gönderin. Çünkü bu alınan notlar şiirin bir parçası gibi düşünülerek dosyanın içerisinde kalabilir ve baskıya kadar gözden kaçarak şiirlerin arasında notların da basıldığı kitaplara rastlamak mümkündür. Bu hataya düşmemek için şiir dosyanızda sadece yayına girecek metinler olmalı, ayrıca belirtmeniz gereken notlar varsa bunlar başka bir dosyada gönderilmelidir.
 10. Kitap kapağı için acele etmeyin. Bir dosyanın kitaplaştırma süreci editasyon, redaksiyon, dizgi ve en son kapak tasarımıdır. Birçok şair bu sırayı bilmediği için dosyayı gönderir göndermez kapak tasarımı üzerinde konuşmak ister. Oysa kapak tasarımı şiir kitabının baskıya girmeden önceki son işlemidir. Kapak tasarımıyla ilgili merak ettiklerinizi ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Şiir kitabı çıkarmak istiyorum diyenler dosya hazırlamada bu konulara dikkat ederse çok faydalı olacaktır.

---

 

En Çok Tercih Edilen YayıneviEn Çok Dosya Gönderilen Yayınevi
0%